Kiirendioperaator (accelerator operator) on füüsik või insener, kes töötab osakeste kiirendiga. Kiirendi kasutab elektromagnetilisi välju laetud subatomaalsete osakeste liigutamiseks peaaegu valguskiirusel ja nende paigutamiseks täpselt määratud kiirtesse. Tahkete osakeste füüsikas kasutatakse suuri kiirendeid kokkupõrgeteks ja väiksemaid mitmetes erinevates rakendustes, sealhulgas nt vähi diagnoosimisel ja ravis.
Tehnoloogia, hooldus ja opereerimine
Laserfüüsikainsener (laser physicist) kasutab oma teadmisi optikast (füüsika haru, mis käsitleb valguse käitumist ja omadusi) laserite uurimiseks ja tootmiseks mitmel eesmärgil, näiteks puurimiseks, lõikamiseks, kirurgiaks, vöötkoodide lugemiseks ning CD-de salvestamiseks ja mängimiseks.
Kosmosestruktuuride insener (space structures engineer) konstrueerib kosmosetööstusele seadmeid, näiteks stardipatju, süstikuid ja kosmosejaamasid. Neil on põhiroll riskide tuvastamisel (nt päikesetormid) ning seadmete ja meeskondade turvalisuse tagamisel. [5]
Krüogeenikainsener (cryogenics engineer) leiab teadusprobleemidele lahendusi väga madalatel temperatuuridel vedelate gaaside ja materjalidega töötades. Lisaks kosmose- ja teadusprojektidega töötamisele on tema töö oluline paljudes valdkondades, sealhulgas näiteks toidu ladustamises, vähiravis, energeetikas ja telekommunikatsioonis. [5]
Katastroofiabi spetsialist (disaster relief specialist) kasutab oma tehnilisi ja projektijuhtimise oskusi katastroofidest mõjutatud kogukondade abistamiseks. Näiteks kavandab seadmeid otsingu- ja päästetöödeks, vee- ja kanalisatsioonisüsteemide haldamiseks pärast haiguspuhanguid ning elektri- ja teedevõrgu taastamiseks pärast üleujutust, maavärinat või orkaani.
Patendivolinik (patent attorney) kasutab oma teadusalaseid taustateadmisi uute tehnoloogiate mõistmiseks ja nende teistele selgitamiseks. Ta abistab kliente või tööandjaid nende innovatsiooni ja arengu tõhusal kaitsmisel ning nõustab teiste omandite patendiõiguste mõju küsimuses.