Tööstus- ja tootmisinsenerid tegelevad tootearenduse, tootmistehnoloogia uuendamise, protsesside täiustamise, toodete kvaliteeditingimuste tagamise, tööprotsesside tõhustamise, seadmete hooldamise, tootmisliinide seadistamise, mudelprojekteerimise ja paljude muude ülesannetega. Need ametid on tootmisele ja tööstusettevõttele olulised, et tagada tõrgeteta tootmine.
[68] Tööstus- ja tootmisinseneride ametikohale sobivad tehnikaalade (nt mehaanika, mehhatroonika, ehituse, automaatika jm) magistrikraadiga töötajad. Olulised erialaoskused on valdkonna nüüdisaegse tootearenduse, tootmistehnoloogiate ja -protsesside, äriprotsesside, toodete kvaliteedinõuete, tootmise tõhustamisepõhimõtete (nt LEAN), seadme remondi ja hooldamise, tootmisliinide ja robotite seadistamise, keskkonnakaitse ja tööohutuse põhimõtete tundmine; projekteerimistarkvaraga töötamine, sh mudelprojekteerimine; targa tellija kompetents – millised materjalid, seadmed, vahendid ja tarkvara konkreetseks lahenduseks sobib. Sõltuvalt spetsialiseerumisest on tähtis oskus tööstusseadmete ja -masinate detailide ja koostude jooniste koostamine, pressvormide ja rakiste konstrueerimine ja disainimine, hooldusplaanide ja kalibreerimismetoodika väljatöötamine jms. Olulised üldised oskused on analüüsivõime, planeerimisoskus, probleemide lahendamise oskus, projektijuhtimise oskus, suhtlemisoskus, meeskonna juhtimise oskus, strateegiline mõtlemine, valdkondlike IKT-lahenduste tundmine ja rakendamine ning võõrkeelte oskus.
[68]
Tööstus- ja tootmisinseneride erialaoskustest vajavad arendamist tootmise korraldamine, tootmiskulude juhtimine, tootmises kasutatavate materjalide efektiivne ja säästlik kasutamine; valdkondlike IKT-lahenduste tundmine ja rakendamine. Tähtsad üldised oskused on „suure pildi nägemise“ võime, projektijuhtimine, probleemide lahendamine, müügi- ja turustamisoskus (nii oma ideede kui kliendile tootemüümiseks ja turustamiseks, sh ekspordiks), oskus teadmisi ja kogemusi tootmisprotsessi arenduses rakendada, loovus, suhtlemisoskus, meeskonna juhtimise ja meeskonnatöö oskus; samuti võõrkeelte, eriti vene ja inglise keele oskus.
[68]
Tööstus- ja tootmisinsener
Tootearendusinsener loob uusi lahendusi toodete täiustamiseks ning ümber disainimiseks, hindab kasutatavate materjalide vajadust ning leiab sobivaimad uued materjalid toodete omaduste parendamiseks. Tootearendusinseneril on tavaliselt tehnikavaldkonna (sh tootearenduse, mehaanika, mehhatroonika, automaatika jm) magistrikraad ja ta tunneb oma spetsialiseerumisvaldkonna tootearenduse põhimõtteid, IKT-lahendusi, tootmisjuhtimise- ja tootmise tõhustamise põhimõtteid, ettevõtte ressursse ning oskab eelnimetatut efektiivselt ja säästlikult kasutada/rakendada. Sellel ametil töötamiseks on vajalikud üldised oskused, nagu projektijuhtimine, probleemide lahendamine, müümine ja turustamine (nii oma ideede kui kliendile toote müümiseks ja turustamiseks, sh ekspordiks); oskus oma teadmisi praktilisse tootearendusse rakendada, loovus, algatusvõime, suhtlemisoskus, meeskonna juhtimise ja meeskonnatöö oskus; samuti võõrkeelte, eriti vene ja inglise keele oskus. [68]
Ametit saad omandada
-
masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimine
-
integreeritud tehnoloogiad
-
jätkusuutlik tööstus (magister)
-
tootearendus ja robootika
-
tootearendus ja tootmistehnika (magister)
-
masinaehitus
-
tootmine ja tootmiskorraldus
-
tehnika ja tehnoloogia
-
tootmistehnika (magister)
Videod ja artiklid
- „Urmo Sisask: tööstus käib ajaga kaasas keskkonda unustamata“
- „TalTech Virumaa kolledž – masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimine“
- „Tööstusinseneri lai valdkond Alise Technic OÜ näitel“,
- „Operaili transport ja tootmine“
- "Tootearenduse ja robootika eriala"
- "Cleveroni pakirobotid ja pilveteenused"
- "Threod Systemsi jälgimise- ja kaitsedroonid"