Merendusinsener on targa mere kujundaja, kelle tegevusala hõlmab peaaegu kõike, mis on seotud merega: laevad, ujuvkonstruktsioonid, mereökosüsteem, meretransport, sadamad, kalandus, vesiviljelus, sinine energia ja mereturism. Nende töö jaguneb erinevate spetsialiseerumiste vahel. Meretehnika insenerid projekteerivad ja arendavad laevu, keskendudes funktsionaalsusele ja töökindlusele, lahendades rohepöörde väljakutseid ja arendades säästlikke merekonstruktsioone ja energiasüsteeme. Mereressursside insenerid keskenduvad mereökosüsteemi, meretoorme ja rannikupiirkondade kestlikule ja jätkusuutlikule arendamisele ja haldamisele. Merendusinsenerid kasutavad kaasaegseid tehnoloogiaid ja meetodeid, et luua innovatiivseid ja keskkonnasõbralikke lahendusi, toetades merekeskkonna säilitamist ja arendamist tulevastele põlvedele.
Merendusinsener
Meretehnika insener on see, kes projekteerib ja arendab laevu, ujuvkonstruktsioone ning mereenergeetika süsteeme. Tundes meretööstust laiemalt, on ta ekspert nii uusehituse kui ka laevade ümberehituste alal. Selleks on tal põhjalikud teadmised ujuvkonstruktsioonide disainist, ehitusest ja materjalidest ning ta suudab lahendada rohepöörde väljakutseid, nagu säästlikest materjalidest merekonstruktsioonide arendamine, laevade ümberehitus kliimaneutraalsete kütuste jaoks või ujuvate tuulikute ehitus merre.
Insener omab süsteemset ülevaadet laevaehituse printsiipidest, merendusvaldkonna eripäradest ja regulatsioonidest. Ta kasutab kaasaegseid simulatsiooni- ja modelleerimistehnikaid ning rakendab IT-vahendeid nii inseneritehniliste ülesannete kui ka praktiliste probleemide lahendamisel. Samuti tunneb ta materjalide omadusi ning oskab teha nende osas parimaid valikuid. Meretehnika inseneri oskuste hulka kuuluvad laevade ja ujuvkonstruktsioonide projekteerimine, püstuvuse ja hüdrodünaamika analüüs, elektroonika- ja mehhatroonikasüsteemide arendamine ning tootmise planeerimine ja korraldamine. Ta kavandab ka ärimudeli, arvestades toote või teenuse väärtuspakkumist, nõudlust, konkurentsi, ressursse ja müügivõimalusi. Lisaks omab ta meeskonnatöö kogemust püstitatud eesmärkide saavutamisel.
Meretehnika magistrikaadiga on maailm valla. Sinu tulevasteks töökohtadeks on rahvusvahelised meretööstusettevõtted ja insenertehnilisi lahendusi pakkuvad ettevõtted. Samuti on võimalus rakendada teadmisi erialases teadus- ja arendustegevuses ning jätkata õpinguid doktoriõppes nii Tallinna Tehnikaülikoolis kui ka mujal, sh väljaspool Eestit. Meretehnika insener saab töötada kõrgepalgalise insenerina või tootmisjuhina laevatehases, projekteerijana inseneribüroos, teadlasena teadus-arendusasutuses või edukalt juhtida enda ettevõtet. See elukutse sobib neile, keda köidab innovatsioon, jätkusuutlik mõtteviis ja merekeskkond.
Mereressursside insener on laia silmaringiga spetsialist, kes mõistab meres toimuvaid protsesse ja sektorite vahelist dünaamikat, lisaks tegeleb merekeskkonna kui tervikliku ökosüsteemi ning seotud valdkondade ressursside tõhusa ja jätkusuutliku majandamisega. Selleks peab omama põhjalikke teadmisi merekeskkonnast ja erinevatest tehnoloogiatest, aga ka rohelisest ettevõtlusest, ringmajandusest, innovatsioonist, säästlikest materjalidest ning taastuvenergeetikast.
Inseneri roll hõlmab merest toorme või andmete kogumist ning jätkusuutlikku töötlemist ja rakendamist erinevates sektorites, nt toiduaine-, farmaatsia-, kosmeetika-, energia tootmine, materjalide arendamine või olukorra seire ja monitooring. Lisaks töötab ta kaasaegseid tehnoloogiad kasutades välja meetodid, mis võimaldavad ressursse (merekarbid, vetikad, energia) tõhusalt ja keskkonnasõbralikult kasutada. Mereressursside insener loob uuenduslikke lahendusi ja arendab tehnoloogiaid, mis toetavad
ühiskonna tasakaalustatud ja turvalist arengut ning aitavad säilitada heas seisundis merd ka tulevastele põlvedele.
Jätkusuutliku sinimajandusega seotud töökohti leidub taastuvenergia, kalanduse, vesiviljeluse, meretranspordi ja -tehnoloogia, mere keskkonnahoiu ja rannikuturismiga seotud sektorites. Võimalikud töökohad on tootmisinsener, tootedisainer, süsteemiarhitekt, tootmis- või keskastmejuht sinimajanduse valdkonna ettevõtetes või ka spetsialist riiklikes ametiasutustes nagu ministeeriumid ja nende allorganisatsioonid. Lisaks ootavad põnevad väljakutsed vetikate, maimude ja merekarpide kasvatamises, jäätmevabas tootmises, innovaatiliste püügivahendite arendamises, uute elupaikade ja mere ökosüsteemi tasakaalu taastamises, uute materjalide ja tehnoloogiate, meretranspordi ja kaitsetööstusega seotud ettevõtetes; ehk hoopis teaduslikud või tootearendusega seotud rakenduslikud uuringud tootearenduslaborites, juhtimis- ja katsekeskustes ning seirejaamades.
Sinimajanduse tehnoloogiate õpe on suurepärane võimalus võtta vastu väljakutse maailma muutmiseks, anda isiklik panus merekeskkonnaga seotud sektorite jätkusuutlikumasse arendamisse ja kasutamisse ning olla üks targa mere kujundajatest ja ülesehitajatest.
Ametit saad omandada
Videod ja artiklid
- „Väikelaevaehituse suured väljakutsed!“
- „Become an expert in designing and building ships at TalTech“
- "Kestlikud sinimajanduse tehnoloogiad"
- „Laevaehitajad. Insenerimõtte sümbolist.“
- "Tarkus merest, mere tagant: innovaatiline, jätkusuutlik ja keskkonnaga arvestav meretehnika õppekava "
- "Mida tulevik merre toob – kas ulmefilm või meie homne?"